Двосторонні відносини між Україною і
Федеративною Демократичною Республікою Ефіопія
Україна завжди вважала Ефіопію перспективним і надійним партнером для створення всебічного взаємовигідного співробітництва на Африканському континенті.
У двосторонніх українсько-ефіопських відносинах не існує політичних чи економічних проблем, що створює сприятливі умови для реалізації наявного потенціалу обох країн.
З часу встановлення дипломатичних відносин було здійснено низку візитів, що позитивно відобразилося на двосторонньому політичному співробітництві, а також у співпраці за іншими пріоритетними напрямами.
2 березня 2001 року в рамках участі делегації України у п’ятому позачерговому Саміті Організації Африканської Єдності була організована зустріч Першого заступника міністра закордонних справ України Ю.А.Сергеєва із Заступником міністра закордонних справ Ефіопії Текедою Елему. У ході зустрічі обговорено перспективи розвитку двосторонніх відносин між Україною та Ефіопією та питання активізації українсько-ефіопського діалогу в рамках ООН.
7-11 липня 2001 року - візит в Україну відомого в Ефіопії політичного діяча та бізнесмена, незалежного члена федерального Парламенту Гірми Вольдегіоргіса (який пізніше був обраний на посаду Президента Ефіопії).
21-23 січня 2002 року здійснено візит до Ефіопії української делегації на чолі з Державним секретарем МЗС України Ю.А.Сергєєвим. У ході візиту відбулися зустрічі з Президентом Г.Вольдегіоргісом, Державним міністром закордонних справ Т.Алему, міністрами освіти, оборони, сільського господарства, фінансів та економічного розвитку.
У червні 2003 року - візит в Україну Міністра оборони Ефіопії А.Гемеда, під час якого сторони обговорили стан та перспективи військово-технічного співробітництва між двома державами.
25-28 лютого 2004 року Ефіопію відвідала українська делегація на чолі з Першим заступником Міністра Кабінету Miнicтpiв України О.С.Шнипком.
26 лютого - 2 березня 2006 року відбувся візит до Ефіопії заступника Міністра оборони України М.І.Нещадима. Підписано Протокол про взаєморозуміння між міністерствами оборони України та Ефіопії, який визначає головні напрями українсько-ефіопського співробітництва у військовій сфері.
У подальшому було продовжено обмін візитами представників оборонних відомств України та Ефіопії.
5-10 квітня 2009 року в Ефіопії перебувала парламентська делегація України на чолі з заступником завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків В.Гамяніним, яка взяла участь у 120-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу.
16-20 січня 2012 року до Ефіопії здійснила візит делегація на чолі з членом Верховної Ради України Катериною Самойлик. У ході візиту було встановлено зв’язки з керівництвом Парламенту Ефіопії та обговорено питання міжпарламентської співпраці.
26 грудня 2016 року в м. Аддис-Абеба відбувся перший раунд політичних консультацій між міністерствами закордонних справ України та Федеративної Демократичної Республіки Ефіопія.
Українську делегацію на переговорах очолив керівник робочої групи Ради Безпеки ООН Олег Герасименко, ефіопську – Генеральний директор Департаменту країн Європи МЗС Ефіопії Касса Гебрейоханнес. До складу ефіопської делегації також увійшов Координатор Ефіопії в рамках непостійного членства країни в РБ ООН Цегаб Кебебью.
5 вересня 2019 року в м. Аддис-Абеба відбувся другий раунд українсько-ефіопських консультацій на рівні директорів територіальних департаментів МЗС обох держав. Українську делегацію очолила Директор Департаменту країн Близького Сходу та Африки МЗС України М.Д.Щербатюк, ефіопську – Генеральний директор Департаменту країн Європи та Європейського Союзу МЗС Ефіопії Мехретеаб Мулугета. У складі української делегації до Аддис Абеби прибув також Посол з особливих доручень МЗС України Олег Герасименко.
6-10 лютого 2020 року у столиці Ефіопії м. Аддис-Абеба відбулась 33-я чергова сесія Асамблеї Африканського Союзу. Участь у заходах саміту взяла делегація МЗС України на чолі з Директором Департаменту країн Близького Сходу та Африки Мирославою Щербатюк. До складу української делегації увійшов також Посол з особливих доручень МЗС України Олег Герасименко.
До програми візиту делегації МЗС України увійшли також зустрічі та переговори у двосторонньому форматі як у зовнішньо-політичному відомстві Ефіопії, так і з делегаціями африканських країн, представлених на форумі глав держав та урядів АС.
Торговельно-економічне співробітництво
За статистичними даними 2019 року (січень-грудень) обсяг торгівлі між двома країнами склав 175 млн. дол. США. Український експорт – 171 млн. дол. США, імпорт – 4 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо – 166 млн. дол. США.
За період січень-серпень 2020 р. товарообіг між Україною та Ефіопією 81,9 млн. дол. США (експорт - 79 млн. дол., імпорт - понад 2 млн. дол. США).
Головними товарними групами українського експорту є чорні метали, зернові культури, жири та олії тваринного або рослинного походження, а також інша вітчизняна продукція.
Основними складовими імпорту в Україну з Ефіопії залишаються: кава та чай.
Договірна база
Протокол про встановлення дипломатичних відносини між Україною та Ефіопією від 01.04.2020.
Українська громада в Ефіопії складається з понад 30 осіб, які прибули до країни в різні роки.